Uue meedia komponent: wiki

Wiki, saanud internetitähenduse 1995. aastal Portlandis loodud WikiWikiWeb veebisaidina, muutis seni kasutusel olnud teatmeteose olemust väga olulisel määral.

Seni "raudse eesriide" taga kokku pandud teatmeteose sisu ja faktilised detailid olid üldjuhul juhitud/hallatu/kontrollitud ühe organisatsiooni poolt. See organisatsioon tagas ja vastutas loodava sisu õigsuse ja ajakohasuse eest. Organiseeris sisu haldajad ja publitseerijad. Vigade esinemisel anti välja "täiendatud trükk või köide", mille kokkupanemine ja levitamine oli ajanõudlik protsess. Ligipääs teatmeteostele oli nendel, kellel oli selle soetamiseks raha või aega selle laenutamiseks või kohapeal uurimiseks raamatukogus. Digitaalsel kujul levinud teatmeteoseid kimbutasid sarnased probleemid, levik oli küll natuke vabam aga muudatuste ja sisu taga seisis endiselt üks organisatsioon.

WikiWikiWeb lähenemine oli üldjoontes vastupidine lähenemine eelmises lõigus kirjeldatule. Lehekülje sisu sai iga lugeja lihtsate vahenditega oma suva järgi vabalt muuta. Üldpõhimõte ongi, et vigade muutmine oleks võimalikult lihtne ja kiirelt teostatav. Sellisel juhul piisava kasutajaskonna olemasolul parandatakse vead kiirelt ja on tagatud paljude osapoolte pidev andmete kontroll. Andmeid muudetakse ja täiendatakse seni, kuni see on vastuvõetav kõigile kasutajatele. See tagab kõrge sisu kvaliteedi. Kvaliteeti lisab ka wikide enda vaba formaat ja sellest tulenev kasutajate vabatahtlik tahe ja soov teda huvitavatel teemadel pilk peal hoida ja võimalus panustada selle sisu korrektsusel on neile suureks motivatsiooniks.

Näiteid: wikipedia.org (ingliskeelses Wikipedias on 2011. aasta alguse seisuga üle 3,5 miljoni sissekande, eestikeelses üle 80 000) Encyclopedia Britannicaga võrreldav teatmeteos.
Teisteks samalaadseteks suurteks projektideks on Wiki-sõnastik Wiktionary (http://www.wiktionary.org/), e-õppekeskkond Wikiversity (http://www.wikiversity.org/) ja reisiandmebaas World66 Travel Wiki (http://www.world66.com/).NavigationUser login

Lorem ipsum dolor sit amet, porro quaerendum per in, no nonumes consetetur mel. Reque euismod no est, cu eum quem intellegat, malis scriptorem pro id.
User | Read more


Lorem ipsum dolor sit amet, porro quaerendum per in, no nonumes consetetur mel. Reque euismod no est, cu eum quem intellegat, malis scriptorem pro id. Ad ius augue impetus forensibus. Usu mucius blandit detraxit ea. Consul salutatus corrumpit ut per. Ius solum sapientem ei, ut vix ubique reprimique.
User | Read more


whybox
 
whybox