IT, riskid ja ergonoomika

Tarkvaral on alati palju häid ja halbu külgi, seda kumbasid on mõnel rohkem ja vähem ei hakka põhjalikult analüüsima. Kirjeldan oma üldisest kasutaja kogemusest kahte tarkvara, millest ühe puhul on rohkem meelde jäänud head küljed ja teise puhul halvad küljed.

Office 2010 negatiivne näide (Windows 7 peal)

Esimene ja üks kasutatavaim koht peamenüü on disainitud nii, et kui kasutaja on mõned korrad läbi katsetanud, kuidas menüü ja vaated toimivad siis harjub sellega, aga esmalt kohe ei ole intuitiivne. Nupud on menüüs pigem tabid, mis tavaliselt asuvad brauserites (arvestades tavalise mitte väga kogenud kasutaja kogemusega), kas all või üleval. Nendele mitte klikkamata ei ole selge, mis juhtuma hakkab vajutamisel, et kas avaneb menüü või mõni dialoogi aken ja võib tekitada segadust. Enam veel kokku on miksitud eri variante nendest, ühte vajutades avaneb kõrval lisavaliku ikoonidega vaade, teist samasugust klõpsates aga hoopis popup aken.

Üldiselt teada, et Office perekonnas on Excelis ja Wordis niipalju funktsionaalust, et seal omale vajalikku leida on tihtilugu keeruline. Selle hõlbustamiseks on enamkasutatavaid toiminguid grupeeritud, samas ikka leidub mõni asi mida ei leia oma arvates kohast, kus ta peaks olema. Seega tuleb pöörduda mõne teadjama poole, tavaliselt on selleks google.com otsingumootor. Võiks olla see funktsionaalsus juba sisse ehitatud Officisse, et kui tipid otsingu väljale mingi otsitava toimingu märksõna siis ta pakub sellega seonduvad variandid ja sellel klikates avab vajaliku vaate või menüü punkti.

Palju segadust tekitab Exceli põhiakna käsitluse lahendus. Avades mitu dokumenti avanevad need tegelikult ühes Exceli instantsis (Windows 7 taskbar kuvab miskipärast seda siiski nagu oleks mitu eraldi akent/instantsi avatud). Suhteliselt raske on kahte dokumenti kõrvuti seada ja võrrelda näiteks. Sama probleem dokumentide sulgemisega, sulged ülevalt paremalt nurgast dokumendi aga tegelikult sulgesid kõik avatud Exceli dokumendid. Eriti tüütu on see veel siis kui töötada kahel monitoril, siis tuleb eraldi menüüst käivitada eraldi Excelid ja avada dokumente nende oma menüüdest. Mugavalt õiget dokumenti lahti klikkides kipub see ikka avanema valel ekraanil.

Kasutajaliides on segu uuest Windows 7 Aero stiilist ja vanast Windows 2000 stiilist. Ilus ja arusaadavam oleks kui kasutajaliides on kõikjal sama vastavalt keskkonnale, selle näite puhul kas siis igal pool Aero või Windows 2000 stiilis.

Windows 7 Aero positiivne näide

Ilus. Maitse asi aga üks op süsteem peab olema kasutaja silmale ilus vaadata, sest selles veedab ta oma suurema osa ajast arvutit kasutades (kui tegemist ei ole just ainult täisekraani vaates rakenduste kasutamisega). Ilu all siis meeldib: akende, taskbari, menüüde läbipaistvus, samas siiski piiritletud ja kergesti eristatav eri akende ja piirkondade vahel.

Mugavus. Startmenüü on natuke midagi rohkemat kui lihtsalt tavaline menüü. Kaustad ja lisavalikud (viimati selle programmiga avatud dokumendid või erinevad käivitamise režiimid) avanevad menüüpunktile seisma jäädes ja on sealt edasi lihtsalt valitavad ja ülevaatlikud.

Otsing startmenüüs, eriti veel see, et see on vaikimisi aktiivne, nagu google.com, et saab kohe vajalikku päringu sõna tippima hakata. Ehk siis vajutad klaviatuuril "windows" nuppu, kohe otsa kirjutad mõne programmi nime ja "enter" ja asi läheb juba käima.

Kella pealt kalendri vaates mõnus liikuda. Kuu peale klikates kuvab ette kuu valiku vaate, sealt aasta peale klikates aasta valiku vaate jne. Eriti hea vaadata, kui mingit üritust planeerida või mis iganes muul põhjusel kuupäeva ja nädalapäeva seost otsides.

Faile kopeeride või muid progressi kuvavaid protsesse on mugav jälgida taskbaril visuaalselt ka siis kui tegeled vahepeal muude akende ja programmidega. Taskbari akna riba muutub ise nagu progressi meetriks ja kuvab hetke seisu progressist.NavigationUser login

Lorem ipsum dolor sit amet, porro quaerendum per in, no nonumes consetetur mel. Reque euismod no est, cu eum quem intellegat, malis scriptorem pro id.
User | Read more


Lorem ipsum dolor sit amet, porro quaerendum per in, no nonumes consetetur mel. Reque euismod no est, cu eum quem intellegat, malis scriptorem pro id. Ad ius augue impetus forensibus. Usu mucius blandit detraxit ea. Consul salutatus corrumpit ut per. Ius solum sapientem ei, ut vix ubique reprimique.
User | Read more


whybox
 
whybox